531 709 461 507 762 599 722 255 709

Magazyny rolnicze – przegląd rozwiązań

Współczesne rolnictwo wymaga coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań, zarówno ze względu na zmieniające się warunki środowiskowe czy zmiany prawne związane z produkcją zbóż i hodowlą zwierząt. Zmieniają się także wymagania związane z projektowaniem magazynów oraz obiektów gospodarczych. 

Dobór parametrów pomieszczenia dopasowany do funkcji

Konkretne parametry budynku muszą odpowiadać jego funkcji. Dotyczy to m.in. izolacji termicznej magazynu. Pomieszczenia gospodarcze dla rolnictwa mogą służyć do składowania maszyn rolniczych. Tego rodzaju magazyn musi dobrze izolować sprzęt przed działaniem warunków atmosferycznych. Z kolei w wypadku pomieszczeń przeznaczonych do magazynowania płodów rolnych inne wymagania będą dotyczyć zbóż, a inne owoców, które są w większym stopniu wrażliwe na wilgoć oraz temperaturę. 

Możliwe zastosowania i funkcje wiaty 

Wiata również może służyć jako forma magazynu. Zazwyczaj takie pomieszczenie nie posiada co najmniej jednej ściany, co zdecydowanie ułatwia dostęp do maszyn rolnych. Pozwala to również na sprawny wyjazd oraz wjazd do magazynu, ale też służy jako zadaszenie chroniące przed deszczem. Jeśli chodzi o dostęp do wnętrza magazynu, coraz częściej hodowcy oraz rolnicy decydują się na bramy przesuwne, aniżeli na wrota rozwiewne, które podczas otwierania zabierają więcej przestrzeni. 

Funkcjonalne rozwiązania dla rolnictwa

Magazyny rolnicze mogą także służyć do przechowywania nawozów czy różnego rodzaju środków chemicznych, w związku z tym wymagają zastosowania trwałej i odpowiednio chronionej stali, która będzie odporna na korozję i działanie chemikaliów. Interesującym rozwiązaniem są też hale bezfundamentowe. Często konieczność powstania magazynu pojawia się nagle, wynika z rozszerzenia oferty lub nagle zmieniających się warunków pogodowych. Bezfundamentowe hale magazynowe mają charakter modułowy, co daje im przewagę również pod względem możliwości ich transportu oraz szybkiego zamontowania w wybranym miejscu.